sodesportal1

sodesonline1
websitelericin

Proje web adresinizi info@gaziantepsodes.gov.tr adresine gönderiniz.

 Bağlantılar                    
T.C. İçişleri BakanlığıGaziantep ValiliğiGaziantep Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Emniyet MüdürlüğüGaziantep İl Milli Eğitim MüdürlüğüGaziantep Üniversitesi
sahinbeysehitkamilsosyalhiz
Gaziantep Ticaret OdasıGaziantep Sanayi OdasıGaziantep Organize Sanayi Bölgesi
Gaziantep Esnaf ve Sanatkarla Odası BirliğiGaziantep Serbest BölgesiGaziantep İl Sağlık Müdürlüğü
afadgaziantepsporgenclikspor

2013 Başvuruları Önemli Notlar

2013 yılında teklif edilecek projeler dikkat edilmesi gereken bazı konular;

 

1.       Tadilat giderlerinin proje bütçesinin %15’ini geçmemesine özen gösterilmelidir. (Bu ortalama bir orandır, ancak bazı projelerde projenin özelliğine göre halı saha, parklardaki oyun alanları gibi bu oran esnetilebilir.)

2.       Lüks içerikli ve ekipmanı pahalı projeler teklif edilmemelidir.

3.       Hazırlanacak projelerin dezavantajlı hedef kitlelere yönelik ve faaliyet odaklı olmasına dikkat edilmelidir. Mümkün oldukça faaliyet yerleri ilgili mahallelerde olmalıdır. Taşıma ile ilgili kesimlerle faaliyetleri buluşturmak ikinci derecede düşünülmelidir.


4.       Başvuru formundaki “Projenin Özeti” ve “Faaliyetlerin Ayrıntılı Açıklaması” kısımlarında açık ve net ifadelere yer verilmelidir. Proje Özetinde sadece projenin gerekliliği konusunda açıklamalara yer verilmemelidir. Projede neler yapılacağı, nerelerde yapılacağı, yapılacak etkinliklerin/parkların/kütüphanelerin sayısı belirtilmelidir. Projenin özeti, faaliyetlerin açıklanması, yararlanıcı sayısı, süresi, bütçesi ve ilgili diğer kısımları tutarlı olmalıdır. Kısacası özetlemek gerekirse dış uzmanlar tarafından projenin anlaşılır olması adına açık ve net bir proje teklifi olmalıdır. Aksi takdirde projenin elenme riski ortaya çıkmaktadır.

5.       Şenlik, festival ve konser gibi etkinlikler teklif edilmemelidir.

6.       Proje bütçesinde kamera, fotoğraf makinası, akıllı tahta, optik okuyucu gibi harcamalara yer verilmemelidir.

7.       Önceki yıllarda uygulanmış projeler kapsamında alınan demirbaşların 2013 projelerinde de kullanılması sağlanmalıdır.

8.       Koordinatör ücretinin net 400 TL’yi aşmamasına dikkat edilmelidir.

9.       Meslek edindirme kurslarında eğitim süresinin MEB modüllerine uygunluğu proje yürütücüsü tarafından teyit edilmelidir (aksi takdirde proje kabul edildikten sonra MEB modüllerine uygun olmadığı için projenin iptali veya ödenek yetersizliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.)

10.   SODES’in kapsam ve amaçlarına uygun projelerin seçimine özen gösterilmelidir.

11.   Geçen yıl destek alamamış projeleri tekrar göndererek ilin başarı oranını düşürmemeniz önemlidir.

12.   Projeler Bakanlığımıza gönderilmeden önce gerekli revizyonların ilk olarak valilik tarafından yapılmasını bekliyoruz. Bakanlık tarafından her halükarda revizyon yapılacağı kanısı yapılan değerlendirmelerde maliyet etkinliğinin dikkate alınmasıyla bazı iyi projelerin elenmesine neden olmaktadır.

13.   Proje teklifleri tamamlandıktan sonra yapacağınız değerlendirme ve revizyonlarda bu hususları dikkate almanız gerekmektedir.